RAZEM DLA SIEBIE 2018
Stowarzyszenie Hospicjum „Światło”, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Miasto Toruń wyszli naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Torunia, borykających się z chorobą osoby bliskiej. Powstał projekt „Razem dla Siebie. Wsparcie otoczenia osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych”, który jest odpowiedzią na problem braku kompleksowej opieki, w dużej mierze poszpitalnej, świadczonej niesamodzielnym osobom niepełnosprawnym i chorym przewlekle.
Głównym celem projektu jest pełne wsparcie otoczenia (rodzina, nieformalni opiekunowie) osób chorych długoterminowo oraz niepełnosprawnych, bez względu na wiek i rodzaj choroby, lecz z orzeczeniem o niepełnosprawności lub jednostce chorobowej kategoryzowanej jako przewlekła. Projekt realizowany jest w formie nieodpłatnych warsztatów.
W ramach zadania odbywa się indywidualne, miesięczne przeszkolenie w domu chorego, dedykowane dla jego rodziny, opiekunów bądź dla osób samotnych. Przez cały okres trwania szkolenia odbywają się spotkania prowadzone przez opiekuna medycznego, fizjoterapeutę oraz psychologa. Zadanie to kierowane jest do mieszkańców Torunia oraz jego bliskich okolic.
Wsparcie otoczenia osób niepełnosprawnych oraz praktyczne rady ze strony specjalistów z pewnością umożliwią podniesienie kompetencji i umiejętności rodzin i opiekunów, w takich aspektach jak opieka i pielęgnacja chorego, podstawy rehabilitacji przyłóżkowej, pionizacji czy też zaopatrzenia ortopedycznego, opanowanie stresu związanego z chorobą oraz dostosowanie warunków domowych do zaistniałej sytuacji, tym samym zapewniając choremu większy komfort, podniesienie jakości życia i poczucia bezpieczeństwa.
Projekt „Razem dla Siebie” realizowany jest od marca do grudnia 2018 r.
Zgłoszenia prosimy kierować pod numer telefonu: 534 331 433.
Obok działań mających na celu zaspokojenie potrzeb opiekunów osób niesamodzielnych zrealizowane zostaną również warsztaty metodyczne dla wolontariuszy. Ich celem jest przygotowanie wolontariuszy w zakresie profesjonalnej opieki nad osobami niesamodzielnymi, szczególnie chorymi onkologicznie i z niepełnosprawnościami. Warsztaty obejmują zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną w zakresie opieki nad osobami chorymi. Na potrzeby działania, a przede wszystkim wzmacniania wolontariuszy w ich pracy zostanie zostanie powołana grupa wsparcia. Pieczę merytoryczną nad funkcjonowaniem grupy wsparcia będzie sprawował koordynator wolontariuszy.